Menü

TOP_PLUSZ-3.1.3-23-KO2-2024-00003

Egyenlő eséllyel – humán programok Komárom-Esztergom Vármegyében

Kedvezményezett neve (a konzorcium vezetője): Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata

A fejlesztés tárgya: Egyenlő eséllyel – humán programok Komárom-Esztergom Vármegyében 
A támogatás összege: 160.037.176 Ft
A támogatás intenzitása: 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2027. augusztus 31.

A projekt célja:

A Komárom-Esztergom Vármegyei Esélyteremtő Paktum és a Szolgáltatási Út Térkép által feltárt vármegyei szolgáltatáshiányokra válaszoló intézkedések megvalósítását támogató tevékenységek kivitelezése. A projekt tevékenységelemeinek fókuszában minden esetben a hátrányos helyzetű csoportok állnak. A tervezett tevékenységek átfogó célja a hátrányos helyzetű csoportok számára az aktív befogadás ösztönzése, az esélyegyenlőség, a megkülönböztetésmentesség és az aktív részvétel előmozdítása.
A projektben megvalósítani kívánt tevékenységek meghatározásakor az volt a cél, hogy a projekt megvalósításának eredményeként a negatív megkülönböztetésből fakadó hátrányok társadalmi szinten csökkenjenek, az érintett hátrányos helyzetű emberek társadalmi-gazdasági aktivitása növekedjen a társadalmi szintű esélyteremtés hatására. A tevékenységek programjainak végrehajtása során a Vármegyei Esélyteremtő Paktumban megjelölt, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 31. § (2) bekezdésében nevesített csoportok (a nők, a mélyszegénységben élők, romák, a fogyatékkal élők, a gyermekek és az idősek csoportja) segítése a cél.

A projekt célja:

A különböző tematikus táborok tematikája az egészséges önismeret alakítására és a közösségfejlesztésre épül, mely kompetenciák fejlődése és a táborokban megszerezhető információk az élet több területén is hasznosíthatók, így nagy segítséget nyújtanak az ifjúsági korosztályba tartozó gyermekek életben való eligazodásához, a társadalmi életben való helytállásukhoz. A 2025-től 3 éven keresztül évente 3 alkalommal megvalósuló táborok ideje alatt végzett tevékenységek során a gyermekek különféle tapasztalatokat, értékeket és tudásokat sajátíthatnak el. A 3-5 napos ottalvós, illetve napközis jellegű táborokban a közösségfejlesztő játékok, az irányított beszélgetések, a kiselőadások, az önismereti játékok, a kézműveskedések, a vetélkedők, a versenyek, a kommunikációs gyakorlatok, a mozgásos foglalkozások, a motivációs előadások, a közös felfedezések, a közös problémamegoldások és kirándulások mind-mind arra hivatottak, hogy hatásukra fejlődjenek a célcsoporttagok készségei, képességei és kompetenciái, ismerjék meg önmagukat, higgyenek magukban, valamint kialakuljon a környezettudatosság és egészséges életmód iránti igényük. A konzorciumi partnerként bevonásra kerülő ifjúsági szervezet által biztosított exatlon jellegű akadálypálya a mai modern kor igényeinek megfelelő tábori programok sport alappillérének fontos eleme, amellett, hogy hatalmas élményt nyújt, ösztönzi a gyermekek bátorságát, kezdeményezőkészségét, kreativitását, valamint lehetőséget ad az eltérő szociális környezetből érkező gyermekek részére a közös élményszerzésre. Az Alapítvány elnöke, ifjúsági olimpiai bajnok magyar párbajtőrözőként és az Exatlon Hungary férfi bajnokaként a sportnapokon tervezett motivációs előadásokon példaképpé válhat a gyermekek szemében, amivel a legerősebb nevelő hatás érhető el.

A Vármegyei építészettörténeti séták keretében bemutatásra kerül a jelentős történelmű települések értékes épületállománya az érdekes történelmével. A projekt keretében a résztvevők megismerik a vármegye építészeti örökségét, a lakosság mindennapi életének részét képező, a településképet meghatározó, a közösségek identitásához hozzátartozó épületek múltját, jelenét és jövőjét. 2025-től kezdődően három éven keresztül minden évben kiválasztásra kerül több olyan épület, amelyekhez érdekes történetek, legendák kötődnek, kiemelkedő építészeti alkotások és/vagy a mindennapokban nem látogathatók. A rendezvények keretében valamennyi épület esetében biztosítottak lesznek a vezetett látogatások, illetve kultúrtörténeti előadásokon vehetnek részt a látogatók. Az akciók szervezése során nagy hangsúly kerül az ifjúság megszólítására is, a rendezvények kommunikációja, bemutathatósága a korcsoport igényeinek minél nagyobb mértékű figyelembe vételével fog megvalósulni.

Vármegyei térségfejlesztési együttműködések során képzések és rendezvények lebonyolítása, kiadványok, háttértanulmányok, elemzések készítése, valamint a térségfejlesztés, projektfejlesztés szakmai támogatása valósul meg. Tervezett a térségre ingatlankataszter összeállítása az üresen álló, kiadó lakásokról, házakról, nonprofit alapon. A projektelem harmadik komponenseként a fenti tevékenységekkel kapcsolatban tervezett 2025-től kezdődően térségfejlesztési workshopok szervezése.

A kerékpáros közlekedést népszerűsítő szemléletformáló programok, tevékenységek megvalósítása során a vármegyében élő gyermekek és hátrányos helyzetű felnőttek számára olyan élményalapú, a tantermi és akár tanintézményi környezetből kiszakadó, informális tanulási módszerekre épülő szemléletformáló programok megvalósítása tervezett, amelyek szolgálják a kerékpáros kultúra emelését, a környezetbarát kerékpáros közlekedés népszerűsítését, a biztonságos kerékpáros közlekedés alapjainak lefektetését, a (kerékpáros) KRESZ szabályok megismertetését és elmélyítését, a utakon együtt közlekedők tudatosságának, figyelmességének, egymásra figyelésének növelését.

Dokumentumok

Nem áll rendelkezésre

Hírek

Nem áll rendelkezésre

Galéria

Nem áll rendelkezésre

Megszakítás